В Україні операторів зв’язку пропонують визнати об’єктами критичної інфраструктури читать дальше
Народні депутати України під керівництвом члена Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Олександра Федієнка ініціювали законодавчі зміни щодо визначення постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг мобільного зв’язку об’єктами критичної інфраструктури першої категорії критичності. Про це йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту №12420, зареєстрованому у Верховній Раді України.
Як пояснює «Судово-юридична газета», ініціатива передбачає внесення змін до статті 8 Закону України «Про критичну інфраструктуру». Згідно з документом, оператори мобільного зв’язку матимуть статус особливо важливих об’єктів, які мають загальнодержавне значення та значний вплив на інші об’єкти критичної інфраструктури. Порушення їхнього функціонування може призвести до виникнення кризової ситуації державного значення.
Автори законопроєкту обґрунтовують свою ініціативу нещодавнім інцидентом, що стався 12 грудня 2023 року, коли внаслідок масштабного збою через кібератаку в роботі оператора «Київстар» близько 24 мільйонів абонентів залишилися без зв’язку та інтернету. Ситуація ускладнилася тим, що користувачі не могли під’єднатися до мереж інших операторів через проблеми з внутрішньоукраїнським роумінгом. Збої зачепили все обладнання, яке використовувало зв’язок «Київстар», що призвело до серйозних інфраструктурних проблем по всій Україні.
За чинним законодавством, віднесення об’єктів до критичної інфраструктури здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України. Проте положення чинного Закону України «Про критичну інфраструктуру» №1882-IX у цій частині не були виконані. Наявність кількох компетентних органів у сфері захисту критичної інфраструктури спричинила те, що жоден із них не взяв на себе відповідальність за визначення статусу операторів мобільного зв’язку.
Законопроєкт пропонує визначити безпосередньо в законі статус операторів мобільного зв’язку як об’єктів критичної інфраструктури найвищої категорії критичності. Це рішення ґрунтується на досвіді кібератаки 2023 року, яка продемонструвала критичну важливість мобільного зв’язку для функціонування держави та суспільства.
Уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури є Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, зокрема її Департамент захисту критичної інфраструктури. Разом з тим більшість повноважень щодо встановлення вимог для операторів критичної інфраструктури належить Кабінету Міністрів України та секторальним органам.
Варто зазначити, що парламент уже працює над удосконаленням законодавства у сфері телекомунікацій. Зокрема, Верховна Рада України нещодавно ухвалила в першому читанні законопроєкт №12094, який покликаний забезпечити доступ до швидкісного інтернету в сільській місцевості та на дорогах.
Київстар та Vodafone очолили рейтинг якості мобільного інтернету в Україні
Абоненти операторів Київстар та Vodafone отримували найкращу якість мобільного інтернету в Україні протягом 2024 року. Про це свідчать результати незалежного дослідження, проведеного французькою компанією nPerf, що спеціалізується на вимірюванні якості інтернет-з’єднань. читать дальше
За даними nPerf, Vodafone отримав найвищий показник у 60 573 бали за комплексною оцінкою якості зв’язку, тоді як Київстар досяг 59 339 балів. lifecell посів третю позицію з результатом 58 054 бали. Усі три оператори продемонстрували високі результати за ключовими параметрами тестування.
У категорії швидкості завантаження даних лідерами стали Київстар та lifecell із показниками 24,20 Мбіт/с та 24,57 Мбіт/с відповідно. При цьому Київстар показав найкращий результат за параметром затримки сигналу — 43,64 мс, що є важливим показником для онлайн-ігор та відеодзвінків.
Vodafone виявився найкращим у категорії висхідної швидкості передачі даних із показником 11,99 Мбіт/с, а також продемонстрував найвищу якість потокового відео з результатом 80,43%.
Мобільний інтернет в Україні за 2024 рік
«Наше дослідження базується на мільйонах тестів, проведених реальними користувачами через додаток nPerf. Це дозволяє отримати найбільш об’єктивну картину якості мобільного інтернет-зв’язку в країні», — йдеться у звіті nPerf.
Важливо зазначити, що тестування проводилося як у години пікового навантаження (з 18:00 до 23:00), так і в періоди низького навантаження на мережу. Це дозволило оцінити стабільність надання послуг за різних умов експлуатації.
Методологія дослідження базувалася на масштабному тестуванні через додаток nPerf, що охоплювало:
швидкості завантаження (до 25+ Мбіт/с) та завантаження даних у зворотному напрямку (до 10+ Мбіт/с);
затримку сигналу (з оптимальним показником до 30 мс);
якість перегляду вебсторінок (час завантаження популярних сайтів);
якість потокового відео (тестування YouTube у різних роздільних здатностях);
загальний досвід користування.
Важливо зазначити, що дослідження охопило значну частину користувачів мобільного інтернету в Україні: Київстар (47% тестів), Vodafone (32%) та lifecell (21%). Статистична похибка не перевищує 3% для абсолютних значень.
Результати тестування демонструють високий рівень конкуренції на українському ринку мобільного зв’язку, що сприяє постійному покращенню якості послуг для користувачів.
До речі, подібне дослідження nPerf нещодавно проводилося й серед провайдерів фіксованого інтернету. За його результатами, компанія Vega здобула найвищу оцінку — 126 770 балів, значно випередивши конкурентів. Провайдер показав найкращі результати за швидкістю завантаження (210,48 Мбіт/с) та вивантаження даних (206,91 Мбіт/с).
Найдоступніші тарифи для тих, хто не користується інтернетом: що пропонують оператори
Найдоступніші тарифи для тих, хто не користується інтернетом.Розглянемо найкращі пропозиції від провідних мобільних операторів України: Київстар, Vodafone та Lifecell. читать дальше
Київстар
Для тих, хто не користується інтернетом, Київстар пропонує тариф "LOVE UA Світло". Цей тариф включає безлімітні дзвінки всередині мережі Київстар та 150 хвилин на інші мобільні мережі України. Мобільний інтернет 20 ГБ. Абонентська плата становить 250 грн на 4 тижні.
Для пенсіонерів та інвалідів Київстар пропонує тариф "LOVE UA Комфорт" за більш вигідною ціною 140 грн на місяць. Цей тариф включає безлімітні дзвінки всередині мережі Київстар та 60 хвилин на інші мобільні мережі України. Мобільний інтернет 6 ГБ.
Тарифу зовсім без мобільного інтернету у Київстара немає.
Vodafone
Vodafone пропонує тариф "Red Start". Цей тариф включає безлімітні дзвінки всередині мережі Vodafone та 200 хвилин на інші мобільні мережі України. Абонентська плата становить 150 грн на місяць. Мобільний інтернет 20 ГБ.
Lifecell
Lifecell пропонує тариф "Максі". Цей тариф включає безлімітні дзвінки всередині мережі Lifecell та 750 хвилин на інші мобільні мережі України. Абонентська плата становить 190 грн на місяць. Мобільний інтернет 25 ГБ.
Альтернативні пропозиції
Якщо вам потрібен номер для мінімального зв'язку або для банківських операцій, варто звернути увагу на річні пакети від операторів. Наприклад, Київстар пропонує тариф "Smart SIM", який передбачає оплату раз на рік з мінімальним пакетом послуг. Lifecell має тариф "eSIM для месенджерів", який підходить для активних користувачів месенджерів, таких як Telegram, Viber, WhatsApp.
На жаль сучасні мобільні оператори не пропонують тарифів без мобільного інтернету. Тарифи, які ми запропонували, забезпечують безлімітні дзвінки всередині мережі та достатню кількість хвилин для дзвінків на інші мережі за доступною ціною. Обирайте тариф, який найкраще відповідає вашим потребам, і насолоджуйтесь якісним зв'язком без зайвих витрат.
Раніше "Телеграф" писав про мобільні тарифи для тих, хто не телефонує та що пропонують оператори.
В Україні припинили використання технології мобільного зв’язку CDMA-800 читать дальше
Від 1 січня 2025 року в Україні офіційно припинили використання радіотехнології «Цифровий стільниковий радіозв’язок CDMA-800», що завершило майже 30-річну добу її застосування в галузі мобільного зв’язку. Про це йдеться в матеріалі генерального директора Українського державного центру радіочастот (УДЦР) Володимира Корсуна на офіційному вебпорталі установи.
Історія технології CDMA в Україні розпочалася 1996 року з надання першої ліцензії на використання частот. Варто зазначити, що перші ліцензії на використання частот для технологій GSM-900 і CDMA-800 було надано майже одночасно (1995 і 1996 роки відповідно). За словами Володимира Корсуна, за тодішнього консервативного розподілу частот майже весь діапазон 900 МГц був зайнятий засобами повітряної радіонавігаційної служби, тому технологія CDMA-800 стала альтернативою до GSM. Упродовж усього періоду її використання в країні діяло до 18 регіональних операторів, що було зумовлено вагомими технологічними перевагами системи.
Технологія CDMA мала низку унікальних особливостей, які забезпечували їй конкурентні переваги. З-поміж них – висока захищеність від прослуховування завдяки розподілу інформації широким спектром, більша місткість мереж через ефективне повторне використання частотних каналів, можливість територіального рознесення базових станцій та екологічна безпека завдяки нижчим потужностям випромінювання. Додатковою перевагою був так званий «м’який хендовер» – перехід між стільниками без помітного погіршення якості зв’язку.
У 2000-х роках система зазнала подальшого розвитку, сягнувши швидкості передавання даних до 3,1 Мбіт/с у прямому каналі та до 1,8 Мбіт/с у зворотному, що відповідало вимогам технології 3G. Остання модернізація системи (Rev. B) уможливила об’єднання до 15 частотних каналів і досягнення швидкості до 73 Мбіт/с у прямому та 27 Мбіт/с у зворотному каналах.
Ситуація почала змінюватися 2015 року, коли мобільні оператори України здобули ліцензії на використання частот для технології 3G UMTS у діапазоні 2 ГГц. Це спричинило посилення конкуренції на ринку широкосмугового доступу й започаткувало процес перерозподілу смуг частот у діапазоні 900 МГц.
Додаткові труднощі виникли через появу завад для мереж GSM у сусідніх смугах частот біля частоти 880 МГц і претензії від сусідніх країн щодо завад від мереж CDMA-800 у прикордонних районах. Для розв’язання цих проблем було укладено координаційні угоди, які суттєво обмежили потужність базових станцій CDMA-800. Упродовж 2019-2020 років УДЦР здійснив спеціальне дослідження та розробив технічні вимоги для забезпечення роботи обох радіотехнологій без завад, зокрема щодо створення захисного частотного проміжку й обмеження рівнів небажаних випромінювань.
Попри припинення використання CDMA-800 у мобільному зв’язку, саму технологію CDMA й далі застосовують в інших сферах, зокрема в Глобальній навігаційній системі GPS і мережах малопотужних застосувань, що засвідчує її технологічну цінність і пристосовність до сучасних потреб.
Абоненти "Київстару", lifecell та Vodafone можуть проконтролювати, за що платять операторам: як дізнатися всі умови свого тарифу читать дальше
Мобільні оператори час від часу змінюють умови своїх тарифних планів, однак абоненти не завжди знають про це. Найчастіше це відбувається через те, що вони не помічають або ігнорують відповідні сповіщення. Втім, можна просто забути певні деталі – особливо, якщо тариф був підключений давно. Дізнатися ж всі його умови можна, зв'язавшись зі службою підтримки свого оператора.
Наприклад, абоненти "Київстару" можуть дізнатися всю інформацію про свій тариф у кілька способів. Зокрема:
за запитом *100*01*2#;
авторизувавшись на сайті та перейшовши на сторінку Тарифи;
у додатку Мій Київстар
за номером 466*66.
Також абоненти оператора можуть замовити позачергове отримання пакету послуг. Зокрема:
за номером 477*202;
у системі самообслуговування "Мій Київстар";
у контакт-центрі або у співробітника фірмового магазину "Київстар".
У кілька способів можуть дізнатися деталі своєї тарифної пропозиції й абоненти Vodafone. Для цього варто:
набрати *101#;
зателефонувати за номером 111*1.
Крім того умови свого тарифу можна знайти за посиланням. А перевірити термін дії місячного пакетату та залишок послуг за тарифом за номером *101*4#.
Для отримання інформації щодо свого тарифу абоненти lifecell можуть набрати на своєму телефоні комбінацію *141#. За нею можна провести перезамовлення пакету послуг за тарифним планом, а також отримати інформацію про:
зміну тарифного плану;
пропозиції для роумінгу.
Крім того, можна перезамовити пакет послуг за тарифом для себе або іншого абонента lifecell. Для цього варто набрати *700#.
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас, Vodafone з 1 березня підвищив вартість низки своїх тарифів – зокрема Red Start, Red Pro, ULTRA тощо. Подорожчання склало 50-100 грн. При цьому разом з вартістю збільшилось наповнення деяких тарифів.
Кількість мобільних SIM-карт в Україні скоротилася на 3% – звіт НКЕК читать дальше
У 2024 році в Україні кількість SIM-карток мобільного зв’язку зменшилася на 3%, і це попри зростання доходів операторів від надання послуг мобільного зв’язку на 11,1%. Про це йдеться у звіті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК).
Станом на кінець 2024 року в Україні налічували 48,8 мільйона SIM-карток, що на 3% менше за показник 2023 року. При цьому 36,2 мільйона карток використовували для доступу до інтернету.
Загальний обсяг надходжень від послуг зв’язку в Україні за 2024 рік сягнув 154,4 млрд грн. Найбільшу частку в цій сумі становлять кошти від послуг мобільного зв’язку – 68,5 млрд грн, що свідчить про зростання на 11,1% порівняно з 2023 роком.
Значного зростання досягли й інші сегменти ринку комунікацій. Надходження від послуг фіксованого голосового зв’язку збільшилися на 12,5% і становили 3,75 млрд грн. Послуги фіксованого інтернету принесли 22,7 млрд грн, що на 6,5% більше, ніж 2023 року. Найбільше зростання показав сектор поштового зв’язку – на 35,2%, з надходженнями в 44,9 млрд грн.
Капітальні вкладення у сферу електронних комунікацій у 2024 році зросли на 32,7% порівняно з 2023 роком і сягнули 25,1 млрд грн. Це свідчить про активний розвиток телекомунікаційної інфраструктури в країні.
Покриття оптоволоконними мережами також розширилося. За даними НКЕК, оптичний доступ до інтернету забезпечено в 16 871 населеному пункті України, що на 1 454 більше, ніж у 2023 році.
Зменшення кількості активних SIM-карток може бути пов’язане з переходом абонентів між операторами після підвищення тарифів на мобільний зв’язок. Нещодавно стало відомо, що майже мільйон українців скористалися послугою збереження номера під час зміни оператора (MNP). Через значне навантаження роботу цієї послуги НКЕК навіть довелося тимчасово зупинити на 6 годин.
Регулятор також повідомляє про активну роботу з громадянами – впродовж року отримано й розглянуто 5 894 звернення, а також зареєстровано 29 нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України, ухвалено 867 рішень і постанов НКЕК та проведено 361 спільний захід державного нагляду.
–>
Ваша реклама может быть здесь... пишите на телегу @VOPROS24
Часовой пояс GMT +3, время: 17:03.
Весь материал, представленный на сайте взят из доступных источников или прислан посетителями сайта. Любая информация представленная здесь, может использоваться только в ознакомительных целях. Входя на сайт вы автоматически соглашаетесь с данными условиями. Ни администрация сайта, ни хостинг-провайдер, ни любые другие лица не могут нести отвественности за использование материалов. Сайт не предоставляет электронные версии произведений и ПО. Все права на публикуемые аудио, видео, графические и текстовые материалы принадлежат их владельцам. Если Вы являетесь автором материала или обладателем авторских прав на него и против его использования на сайте, пожалуйста свяжитесь с нами.