11.01.1913 року в селі Красне Буського району Львівської області в багатодітній родині залізничника Степана Кука народився син Василь, якому судилося стати другою людиною в ОУН після Степана Бандери та останнім головнокомандувачем УПА.читать дальше
Він міг стати великим політиком чи військовим, був членом «Пласту», навчався на юридичному факультеті Люблінського університету – одного з найбільших університетів тодішньої Польщі. З 16 років став активним членом ОУН, доставляючи нелегальну націоналістичну літературу на Волинь. 1934 року за революційну діяльність був засуджений польським судом до двох років позбавлення волі.
Вирвавшись на волю, Кук надалі виконував ризиковані завдання: перевозив зброю і вибухівку, доправляв нелегальну літературу, організував підпільну друкарню Крайового Проводу ОУН під кодовою назвою «Мандоліна». У 1940 році Василь Кук став другою людиною в ОУН після Степана Бандери, з яким подружився ще зі студентських років.
Після проголошення Акта відновлення Української держави 30 червня, у липні — серпні 1941 року Василь Кук організував і очолив Київську провідну похідну групу членів ОУН (біля 30 осіб), переважно зі східних областей та Волині, для повторного проголошення відновлення української державності в Києві.
З весни 1943 року Василь Кук діяв в Українській повстанській армії. Він до 1949 року очолював групу УПА-Південь, керував одним із найбільших боїв в історії УПА із військами НКВД — під Гурбами у Кременецьких лісах 21-27 квітня 1944 року.
У 1947 році на пропозицію Провідника ОУН Романа Шухевича його заступником на всіх посадах одноголосно обрано Василя Кука. А після смерті Шухевича у березні 1950 року Кук став головою Проводу ОУН, головним командиром УПА.
КГБ полювало за Василем Куком біля десяти років. Лише 23 травня 1954 року за допомогою завербованого зрадника і групи підісланих агентів Василя Кука було заарештовано. Але за шість років, проведених у в’язниці, зламати його так і не вийшло.
Максимум, що вдалося добитися від одного з лідерів ОУН – оприлюднення так званого «Відкритого Листа Василя Кука до Ярослава Стецька, Миколи Лебедя, Степана Ленкавського, Дарії Ребет, Івана Гриньоха та до всіх українців, що живуть за кордоном!», у якому він начебто визнавав радянську владу в Україні, зрікався та засуджував засади та методи боротьби ОУН та УПА, а також закликав екзильні українські організації, які вели національно-визвольну боротьбу, до її припинення та визнання СРСР. Сам Кук у цей, написаний і затверджений КГБ текст, вставив своє речення, яке дало знак, що старі канали провалені і ними не варто користуватися.
За кордоном послання зрозуміли. А в Україні була запущена машина з дискредитації Василя Кука і навішування на нього тавра зрадника та агента КДБ.
Василь Кук прожив 94 роки, дочекався Незалежності. В останні роки життя дуже любив спілкуватися з молоддю, розповідаючи про свій досвід боротьби.
Последний раз редактировалось Olexijj; 11.01.2020 в 16:57.
15 січня 1945 р. відділи НКВД штурмували «бандерівську столицю» – Космач (нині – Івано-Франківщина).
За 3 км від с. Рушір в бік Космача, відбувся бій, між повстанською сотнею Березівська під командуванням ройового М. Симчича («Кривоноса») та в декілька разів чисельнішими військами НКВД.
Під час боїв повстанська сотня Березівська отримала наказ охороняти підступи до Космача з боку Яблунова біля потоку Рушір. Саме з цього напрямку до радянських карателів мала надійти підмога. Сотенний «Юрко» передав керівництво облаштуванням засідки і веденням бою ройовому «Кривоносові», оскільки не знав місцевості.
15 січня 1945 р. в ідеально сплановану засідку потрапила колона військ НКВД на чолі з генерал-майором М. Дергачовим, який свого часу керував каральною дивізією під час виселення татар із Криму. За дві години бою було вбито 370 енкаведистів разом з генерал-майором. Загальна кількість знищених вояків НКВД у цьому бою за різними даними складає від 405 до 466 осіб. Повстанці втратили тільки трьох убитими. Сам Симчич під час бою отримав поранення і згодом ледь не втратив руку через гангрену.
За бій «Кривоніс» був нагороджений Срібною зіркою.
Последний раз редактировалось Volodya; 16.01.2020 в 12:46.
23.01.1947 року у підземному шпиталі УПА, у лісовому гірському масиві Хрещата у Бескидах, поблизу с.Команча Сяноцького повіту, оточеному Військом Польським , загинули 17 повстанців, що перебували у ньому - поранені, хворі, і медичний персонал. Після відмови повстанців здатися та тривалої облоги поляки підірвали шпиталь великою кількістю вибухівки.читать дальше
Вздовж колишнього шпиталю встановлено хрести, так як тіла загиблих так і залишаються лежати в землі після вибуху.
Сам підземний шпиталь - унікальний об’єкт, який діяв протягом 1945-1947 років. У ньому були приміщення для лікування, для перебування хворих і поранених, лікарів, було налагоджене водопостачання , відповідна вентиляція.
За версією ройового Юрія Пашковського-«Чумака» викриття криївки виглядало наступним чином:
«22-го січня ввечері санітар Арпад й один із вилікуваних поранених піднесли маленькі дверцята входу до шпиталю й побачили, що надворі шаліє страшна завірюха. Рішили використати природні умовини й забезпечити шпиталь дровами на кілька днів…
Вже добре стемніло, як друзі скінчили роботу й зачинили за собою сильне віко, а справу маскування залишили природі. Думали, що вітер загладить, а сніг прикриє. Але, на нещастя, сталося інакше… Саме у цей час ворог запланував на горі Хрещатій велику облаву…
Наблизившись до терену, на якому знаходився упівський шпиталь, ворог зауважив чиїсь іще незовсім засипані снігом сліди, що вели до великого старого пня. Почали обкопувати його й побачили, що він ворушиться. Штовхнули пень сильніше, завіси тріснули, пень перевернувся, а під ним показалася досить велика діра, тобто вхід до підземного шпиталю».
Зі спогадів Богдана Крука-«Мелодії»:
« Героїчний випадок, що мав місце 23 січня 1947 р. на горі Хрещатій (комплекс лісів Лемківщини біля Балигорода). Ворожий відділ, завдяки зраді, оточив силою 500 вояків на чолі з полковником санітарний пункт, де було 17 осіб, між якими був доктор "Рат", магістр "Орест", санітар "Арпад", 3 санітарки, хворі та поранені. Всі присутні у шпиталі на пропозицію ворога здатися відповіли пострілами.
Намагаючись за всяку ціну здобути наших людей живими, ворог почав пляномірну облогу.
На заклик: "Zdajcie sie, nic wam nie bendzie" ["Здавайтеся, вам нічого не зроблять"] наші оборонці відповіли пострілами з автоматів і гранатами. Як оповідав польський жовнір, що брав участь в облозі та згодом попав до нашого полону, оборонці вигукували образливі слова на адресу більшовицького уряду.
Оборона тривала цілу добу. Вигуки "Слава Україні!" та останні глухі постріли в криївці дали зрозуміти, що медично-санітарний персонал і поранені, вистріливши всі набої, постріляли себе.
Зі спогадів чотового сотні "Ударник-5" Олекси Конопадського - "Островерха" :
"....З кінцем січня квартирували ми в лісі коло села Туринського. Всім нам снилися дуже погані сни. Одним великі стоси мяса, другим забави і танці , третім дівчата. Всі ми були неспокійні.
Вже мали йти делегація до командира ,як тут к-р Хрін підійшов до мене і сказав "Друже Островерх, я такий сьогодні не спокійний, що сам не розумію себе, щось станеться зле. Треба вважати щоб не було наскоку. Вже три ночі підряд мені сняться погані сни".
В таборі ми мали дві свинки для шпитальки. Таки ще того дня 24 січня ми пішли велечезними снігами в напрямку села Воля Міхова ,а на шпитальку командир післав свинки та велів подивитися , що там коло них чувати.
Під вечір повернулися стрільці до Волі Міхової та принесли сумну звістку. Шпиталька зруйнована. З її руїн крутиться дим. В її руїнах згинуло 17 повстанців : д-р Ратт, його дружина Дора, магістер Орест , рай.референт служби здоровя Арпад, санітарки Пчілка , Калина , реф.СБ Гуцул, ст.вістун Мірник, ст.вістун Сметана , Когут , Кавка, стр.Жук та інші.
Билися вони цілу добу. От тому то в нас страшні сни. Ця вістка дуже вразила всіх. Командир сказав , що мусимо помститися. Прийшов до нас кущ. Сірко і сказав що на шпитальку вивів поляків зловлений стр.Журавель з його куща."
В 2007 р. на місці шпиталю встановлено памятник , який неодноразово піддавався актам вандалізму.
У цей день в 1987 році у Нью-Йорку відійшов у засвіти дисидент та правозахисник генерал-майор ПЕТРО ГРИГОРЕНКО (1907 - 1987) - українець, який наважився протистояти радянській системі. Він не дожив всього чотири роки до проголошення незалежності України, боротьбі за яку присвятив більшу частину свого життя.
Уродженець Борисівки на Бердянщині, будучи генералом радянської армії, Петро Григоренко публічно засудив введення військ СРСР до Чехословаччини та виступив проти фальсифікації радянськими органами даних про втрати кримськотатарського народу після депортації, підготував спеціальну промову «Хто ж злочинці?». За це він був розжалуваний, позбавлений всіх нагород, перебував у радянських тюрмах, таборах і «психушках».
Його життя могло б закінчитися трагічно, як багатьох інших дисидентів. Адже він ще й був координатором діяльності Української і Московської гельсинських груп, викривав радянську каральну психіатрію.
Але, на щастя, в 1977 р. Петро Григоренко іммігрував до США, де продовжив антирадянську та антикомуністичну боротьбу.
"Я прожив довге і складне життя, пережив часи смутні, бурхливі і страхітливі, заглядав смерті в очі. Був свідком руйнувань і пробудження; стрічався я з безліччю людей, дошукувався, захоплювався, помилявся і прозрівав, жив серед людей і для людей...", - писав він у спогадах.
Помер Петро Григоренко 21 лютого 1987 року у Нью-Йорку, . Похований на відомому серед українців цвинтарі Саут-Баунд-Брук.
У 1997 р. за указом президента України його посмертно нагороджено орденом «За мужність» І ступеня, а також визнано політв'язнем, скасовано неправдивий діагноз «психопатія», поставлений радянською каральною психіатрією, а також поновлено його генеральське звання, усі регалії та нагороди. У Львові на честь Петра Григоренка назвали площу, а в Києві та Харкові — проспекти. Також вулиця Петра Григоренка існує в Кодимі. У Сімферополі на Радянській площі в травні 1999 року було урочисто відкрито пам'ятник.
Найвідоміші твори Петра Григоренка: "Спогади", "Думки божевільного" та "В підпіллі можна зустріти тільки щурів", що вийшли французькою, англійською, російською та українською мовами.
На другому фото - зустріч Петра Григоренка з президентом США Д.Картером.
Цей день в історії ‒ загинули у протиборстві із підрозділами каральних органів СРСР працівники Служби безпеки ОУН:
1. Брикалюк Антон Семенович – “Богдан” (1920, с. Ямниця Тисменицького р-ну Івано-Франківської обл. – 28.02.1949, с. Колодіївка Станіславського р-ну (тепер Тисменицького р-ну Івано-Франківської обл.)). Член ОУН. Бойовик боївки СБ Станиславівського районного проводу ОУН (1944-1947), комендант боївки СБ Станиславівського надрайонного проводу ОУН (1948-02.1949). Загинув під час збройної сутички із чекістсько-військовою групою (у скл. опергрупи відділу 2-Н УМДБ та підрозділу внутрішніх військ МДБ) в лісі Стінка. Вістун СБ.
2. Вівчаренко Ніна Василівна – “Божена”, “Рома”, “132-У” (1925, м. Галич Івано-Франківської обл. – 28.02.1949, біля с. Колодіївка Станіславського р-ну (тепер Тисменицького р-ну Івано-Франківської обл.)). Член ОУН. Технічний референт СБ Станиславівського районного проводу ОУН (1945-1948), технічний референт СБ Станиславівського надрайонного проводу ОУН (1948-02.1949). Загинула під час збройної сутички із чекістсько-військовою групою (у скл. опергрупи відділу 2-Н УМДБ та підрозділу внутрішніх військ МДБ) в лісі Стінка.
3. Пагулич Дмитро Васильович – “Вир”, “Святослав” (1925, с. Колодіївка Тисменицького р-ну Івано-Франківської обл. – 28.02.1949, с. Колодіївка). Член ОУН. Бойовик СБ (1944), субреферент СБ Станиславівського районного проводу ОУН (1945-1948), субреферент СБ Станиславівського надрайонного проводу ОУН (1948-02.1949). Загинув під час збройної сутички із чекістсько-військовою групою (у скл. опергрупи відділу 2-Н УМДБ та підрозділу внутрішніх військ МДБ) в лісі Стінка. Вістун СБ.
4. Юрчишин Олексій Васильович – “Бирич”, “Хміль” (1923, с. Темирівці Галицького р-ну Івано-Франківської обл. – 28.02.1949, біля с. Колодіївка Станіславського р-ну (тепер Тисменицького р-ну Івано-Франківської обл.)). Вояк УПА. Член ОУН. Референт СБ Станиславівського районного проводу ОУН (1946-08.1948), референт СБ Станиславівського надрайонного проводу ОУН (08.1948-02.1949). Загинув під час збройної сутички із чекістсько-військовою групою (у скл. опергрупи відділу 2-Н УМДБ та підрозділу внутрішніх військ МДБ) в лісі Стінка. Старший вістун СБ.
На світлині: (зліва направо) стоять: 1) Пантелеймон Орнат; 2) Олексій Юрчишин-“Хміль”; 3) Іван Рега; сидять: 4) Іван Скрентович-“Морозенко”; 5) Олекса Ільків-“Карпо”.
110 років тому:
13.03.1910 – у с. Лецівка, нині Долинського району Івано-Франківської області народилася Наталія Шухевич (з дому Березинська), читать дальше
дружина Головного командира УПА Романа Шухевича. Навчалась у Львівській гімназії сс. Василіанок та гімназії Українського педагогічного товариства. У двадцять одружилась з Р. Шухевичем з яким була знайома ще з дитинства; вона знала якій справі присвятив себе її чоловік і напевне здогадувалась, що їх не чекає вигідне та спокійне життя. Але так вже з дому була
вихована в патріотичному дусі батьком о. Романом. Так само був вихований її брат, який загинув в бойовій акції ОУН у 1932. Небагато прожила з чоловіком – кілька неспокійних років до арешту Шухевича у 1934, відтак 1937-1938 і ще в Кракові 1939-1941. У лютому 1943 заарештована гестапо, яке через неї намагалось вийти на чоловіка, проте після двох місяців безрезультатних допитів та завдяки клопотанню німця, колишнього старшини УГА, А. Бізанца була випущена. Щоби убезпечити родину від подальших переслідувань оформила фіктивне розлучення і повернулась на дівоче прізвище. Зустрічі з чоловіком тепер відбувались за суворої конспірації у наперед підготовлених місцевостях. Після створення УГВР разом з дітьми мала емігрувати на Захід, проте відмовилась покинути чоловіка та Україну. Енкаведисти вийшли на її слід лише в червні 1945 і вже 19 липня заарештували у с. Біличі на Старосамбірщині. Чекістів цікавила виключно інформація про зв’язки та місце перебування чоловіка, на що вона постійно відповідала «не знаю». Лише через п'ять місяців визнала, що постійно зустрічалась з чоловіком через його зв’язкових, але це вже не мало жодного пожитку для чекістів. 21 квітня 1947 дорогою з Рівного до Львова був інсценізований напад нібито підпільників ОУН і майже місяць псевдоповстанці водили її селами від криївки до криївки намагаючись випитати хоч якусь невідому їм інформацію. Проте більше як на слідстві не сказала. В звіті агенти НКВД засвідчили, що вона була переконана, що перебуває в банді, «однак відповідати буде тільки чоловікові, або особам, яким він це доручить». Тому чекістам залишалось організувати 15 травня черговий спектакль, тільки тепер із нападом МҐБ на підпільників і повторним її арештом. Після цих марних спроб її засудили на 10 років таборів. Лише наприкінці 1950-х повернулась до Львова; Часом ночувати доводилось по підвалах. іноді в латинській (польській) катедрі, куди її таємно впускали священики. Ситуація поправилась лише коли до Львова повернулась її донька Марія. Син Юрій вийшов на волю інвалідом аж у 1988. Жила тихо та бідно і так само відійшла у вічність. Після здобуття незалежності урядовці про неї воліли не згадувати, бо були куди важливіші справи – забезпечення добробуту власних родин до сьомого коліна і далі. Померла у Львові 2002.
У цей день в 1672 році народився Пилип Орлик, Гетьман України у вигнанні в 1710-1742 роках.
Після Полтавської битви 1709 р. гетьман Пилип Орлик змушений був залишити Україну. У 1716-1719 рр. на запрошення Короля Швеції Карла ХІІ, який був союзником українських козаків під час згаданих історичних подій, Пилип Орлик проживав з родиною та близьким оточенням у м. Крістіанстад. Нині в шведських архівних та музейних установах зберігаються реліквії, пов’язані з його діяльністю. Найважливіші з них – Булава (зберігається в кунст-камері Лінчепинської бібліотеки) та єдина відома оригінальна копія Конституції Орлика (Національний Архів Швеції).
29 червня 2011 року до 15-ї річниці Конституції України та 300-ї річниці Конституції Пилипа Орлика було відкрито пам'ятний знак, присвячений Пилипу Орлику, у швецькому місті Крістіанстад. Автори: Борис Крилов та Олесь Сидорук. Пам'ятник є подарунком України шведському місту Крістіанстад.
Також тоді ж було встановлено і меморіальну дошку українському гетьману на будинку, де він та представники української громади мешкали у 1716—1719 рр. Першу меморіальну дошку на будинку було встановлено ще наприкінці 1990-х років. Нова дошка була виготовлена з ініціативи Посольства України у Швеції на чолі з Є.Перебийносом та за сприяння народного актора Б.Бенюка та мецената І.Омелянюка.
Сьогодні 83-ті роковини початку розстрілів української еліти в урочищі Сандармох
У сибірському урочищі Сандармох 83 роки тому розстріляли представників української культурної, наукової та політичної еліти - тих, кого називають "розстріляним відродженням".
12 грудня 1928 року народився ЛЕОНІД БИКОВ, український актор театру і кіно, кінорежисер, сценарист.
Після 8-го класу вступив до криворізького льотного училища, але через місяць виключений за те, що додав собі зайвий рік. По закінченні школи 1947 вступив до Харківського театрального інституту. Ще студентом-дипломантом був запрошений особисто режисером М. Крушельницьким до Харківського українського драматичного театру ім. Т. Шевченка на роль кочегара Паллади в "Загибелі ескадри" О. Корнійчука. 1951–1960 блискуче зіграв в театрі ролі П. Корчагіна в інсценізації "Як гартувалася сталь" М. Островського, Жанека у п'єсі В. Минка "Не називаючи прізвищ", Володі в п'єсі А. Школьника "Людина шукає щастя" та ін. Паралельно від 1952 почав зніматися у режисера Ф.Ермлера в кінофільмі "Переможці" (не вийшов на екран). Протягом 1954–1960 зіграв ролі конюха Сашка ("Доля Марини", 1954), Максима Перепелиці в однойменній стрічці (1956), Богатирьова ("Дорогой мой человек", 1958), Акішина ("Добровольці", 1958) та ін. 1960–1969 працював на кіностудії "Ленфільм": знявся у кінофільмах "Алешкіна любов", "Коли разводять мости" (обидва – 1961), "На семи ветрах" (1962), поставив кінокомедію "Зайчик" (1965), в якій зіграв головну роль, знімав сюжети для кіножурналу "Фитиль" ("Гніт"). Від 1969 – на кіностудії ім. О. Довженка. 1971 поставив телефільм "Де ви, лицарі?". Всенародне визнання й любов принесли Бикову кінофільми про Велику вітчизняну війну Радянського Союзу 1941–1945 – "В бій ідуть лише“старики”" (1974) і "Ати-бати, йшли солдати" (1977), за які він отримав Державну премію СРСР як режисер і актор (ролі капітана Титаренка і старшини Святкіна). Кінофільм "В бой идут..." отримав також премії Всесоюзного кінофестивалю в Москві і Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах. Всього Биков зіграв у кіно близько 20 ролей, написав кілька сценаріїв. Мистецтво Бикова відзначалося ліризмом, м'яким гумором, гуманізмом та добротою; його героями були люди душевно тонкі, інтелігентні, мужні й принципові. Лауреат Державної премії імені Т. Шевченка (1977), Народний артист УРСР (1974). Загинув в автокатастрофі на 40-му км траси Іванків–Київ. Кінорежисер Л. Осика відмовився закінчити фільм "Прибулець", над яким почав працювати Биков за власним сценарієм (1979), і натомість зняв кінофільм про славетного актора, "...якого любили всі" (1982). 1994 ім'я Бикова отримала мала планета, відкрита 1973 астрономом Л. Черних у Кримській астрофізичній обсерваторії. 1996 опубліковано книгу спогадів про Бикова під назвою "Будемо жити!".
Підготовано за матеріалом Енциклопедії історії України Інституту історії України НАНУ.
–>
Ваша реклама может быть здесь... пишите на телегу @VOPROS24
Часовой пояс GMT +3, время: 06:29.
Весь материал, представленный на сайте взят из доступных источников или прислан посетителями сайта. Любая информация представленная здесь, может использоваться только в ознакомительных целях. Входя на сайт вы автоматически соглашаетесь с данными условиями. Ни администрация сайта, ни хостинг-провайдер, ни любые другие лица не могут нести отвественности за использование материалов. Сайт не предоставляет электронные версии произведений и ПО. Все права на публикуемые аудио, видео, графические и текстовые материалы принадлежат их владельцам. Если Вы являетесь автором материала или обладателем авторских прав на него и против его использования на сайте, пожалуйста свяжитесь с нами.